Sarımları Yerleştirme


      Tam Kalıp Sarımın Statora Yerleştirilme Yöntemi; Tam kalıp sarımda bobin sayısının oyuk sayısına eşit olduğunu ve bir oyukta iki bobin kenarı olduğunu daha önce söylemiştik. Bobinler oyuklara yerleştirilirken her oyuğa iki bobin kenarı geleceğinden yalıtımın presbantla çok iyi yapılması gerekmektedir.

      Sırasıyla ilk bobinimiz oyuğa yerleştirilir. Üzerini presbantla yalıttıktan sonra ikinci bobini alırız ve presbantın üzerine yerleştiririz. En üstteki uç yine presbantla kapatılır. Tam kalıp sarımlarda katlar oluşmaz. Bobinler ayak kaldırma (oyuk kaldırma-katlama da denilir) yapılarak oyuklara yerleştirilir. Kalan diğer bobinler sırasıyla oyuklara aralarına presbant konularak yerleştirilir.

      Bütün bobin grupları stator içerisine yerleştirildikten sonra bobinler arası alt bağlantıları yapılır. Bunun için önce iletken üzerindeki emaye kısım titizlikle kazınır ve üzerine 2-3 cm kadar makaron geçirilir. Makaronlar farklı renk ve ebatlarda imal edilirler. Biz uygun olanı seçeriz. Ek yapılan yer lehimlenerek sağlamlaştırılır.

      Yalıtımı makaronla yapıldıktan sonra motor klemens kutusunda bağlantısı tamamlanır. Bağlantıların son kez kontrolü yapılır. Daha sonra statorun verniklemesi yapılarak işlem tamamlanır.

      Ölçü aleti veya seri lambamızla son güvenlik kontrolleri yapıldıktan sonra motorumuz hazır demektir.

      KAYNAK: TAM KALIP SARIM (522EE0059) ELEKTRİK- ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ - T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI

      Nev Teknoloji olarak her türlü bobin sarma makinası üretme kapasitesine sahibiz. Özel tasarım bobin sarma makinaları ile işinize göre üretilen sistemlerle fark yaratın. 0.1mm tel çapından başlayan bobin sarma makinalarımız istenilen tel kalınlığını hatasız bir şekilde teli koparmadan sarmaktadır. Bobin sarma makinaları, trafo sarma makinaları, endüvi sarım makinaları, servo sarma makinaları, motor stator sarma makinaları, motor fren bobini sarma makinaları, DC motor sarma makinaları, troid sarım makinaları ve diğer sarma makinalarımızla hizmetinizdeyiz. Dokunmatik ekran ve kolay kullanım ara yüze sahip bobin sarma makinalarımız iki yıl garantilidir.

      

 
1 2 3
Bobin sarma makinası nev teknoloji

NEV MF250

Bobin sarma işlemlerindeki materyaller sektöre göre değişiklik gösterse de, bobinler birçok makineli iş sektöründe yer alan ürünlerdir. Bobin sarma makineleri, bobinin ve sarılacak telin ebatına göre değişkenlik gösterebilmektedir. Sargı boyu, nüve çapı, tur sayısı gibi...

Detaylı Bilgi
Bobin sarma makinası nev teknoloji

NEV MS75

Motorların statorlarının sarımı oldukça zor ve dikkat isteyen bir iştir. Gerek motorların çok farklı boyutlarda olması, gerek kullanılan telin kalınlığı, gerekse farklı motor üreticilerinin farklı tasarıma sahip motorları düşünüldüğünde oldukça dikkat edilmesi...

Detaylı Bilgi
Bobin sarma makinası nev teknoloji

NEV MS110

Nev Teknoloji olarak ürettiğimiz bobin makinaları ile artık hızlı ve zahmetsizce bobin sarma işlemlerinizi kısa süre içinde tamamlayabileceksiniz. Özel tasarım, özel yazılım ve kolay kullanım özellikleri ile büyük motorların stator bobinlerini, hassas ayarlamalar ile...

Detaylı Bilgi