Alternatörlerin Muayenesi


      Herhangi bir şekilde arızalanmış veya yeniden sarılacak bir alternatörün sökülüp takılması her bobinajcı tarafından iyice bilinmelidir. Arızalanmış olarak getirilen bir alternatör önce dıştan bir kontrol edilir. Eğer arıza anlaşılmaz veya giderilemez ise alternatör ancak o zaman sökülür.

      Bu nedenle ilk defa ele alınan alternatörde şu işlemler yapılır: Alternatörün rahat dönüp dönmediğine bakılır. Alternatör etiketi incelenir. Kullanıldığı yerdeki gerilim, güç ve diğer elektriksel değerlerle etiket değerleri karşılaştırılarak farklılık olup olmadığı araştırılır. Alternatörün bağlantı tablosu açılır, bağlantı şekliyle etiket bağlantı şekli karşılaştırılır. Bir fark olup olmadığı araştırılır. Çeşitli aletlerle bobinlerin sargı uçları muayene edilerek kısa devre, kaçak ve benzeri arızaların bulunup bulunmadığı aranılır.

      Bu işlemlerden sonra arıza nedeni bulunup tespit edilir ve giderilebilirse alternatörün sökülmesine gerek kalmaz. Eğer arıza alternatörün içindeki sargılarda veya iç kısmında ise alternatör usulüne uygun olarak sökülür. Bunun için şu noktalara dikkat edilmelidir: Alternatörün monteli durumunu gösteren bir krokisi çizilir. Alternatörün sökülmesi için gerekli el takımları hazırlanır. Alternatörün kapaklarının gövdeye gelen kısımları noktalanarak işaretlenir. Alternatörün madeni kısımlarına ancak tokmak veya plastik çekiçler veya tahta takozlar aracılığıyla vurularak sökme işlemi yapılır. Alternatörden sökülen vida, somun, pul ve benzeri parçalar yerlerine tekrar takılır veya hazırlanmış bir kutuya konularak muhafaza edilir. Sökülen alternatör yeniden muayene edilir. Eğer arıza yatak ve benzeri bozukluklardan meydana gelen mekanik bir arıza ise alternatörün bobinajına hiç dokunmadan arıza giderilir.

      Arıza bulma: Arıza bulmada öncelikle yapılması gereken; Problemin asıl sebebini bulunuz. Arıza oluşmadan önce varsa alternatörde yapılmış operasyonları göz önünde bulundurunuz. Alternatör kontrol sistemini, kablo bağlantılarını kontrol ediniz. Arıza çözümüne en basit ve en mantıklı yoldan başlayınız.

      KAYNAK: ALTERNATÖR SARIMI (522EE0062) ELEKTRİK- ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ - T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI

      Nev Teknoloji olarak her türlü bobin sarma makinası üretme kapasitesine sahibiz. Özel tasarım bobin sarma makinaları ile işinize göre üretilen sistemlerle fark yaratın. 0.1mm tel çapından başlayan bobin sarma makinalarımız istenilen tel kalınlığını hatasız bir şekilde teli koparmadan sarmaktadır. Bobin sarma makinaları, trafo sarma makinaları, endüvi sarım makinaları, servo sarma makinaları, motor stator sarma makinaları, motor fren bobini sarma makinaları, DC motor sarma makinaları, troid sarım makinaları ve diğer sarma makinalarımızla hizmetinizdeyiz. Dokunmatik ekran ve kolay kullanım ara yüze sahip bobin sarma makinalarımız iki yıl garantilidir.

      

 
1 2 3
Bobin sarma makinası nev teknoloji

NEV MF250

Bobin sarma işlemlerindeki materyaller sektöre göre değişiklik gösterse de, bobinler birçok makineli iş sektöründe yer alan ürünlerdir. Bobin sarma makineleri, bobinin ve sarılacak telin ebatına göre değişkenlik gösterebilmektedir. Sargı boyu, nüve çapı, tur sayısı gibi...

Detaylı Bilgi
Bobin sarma makinası nev teknoloji

NEV MS75

Motorların statorlarının sarımı oldukça zor ve dikkat isteyen bir iştir. Gerek motorların çok farklı boyutlarda olması, gerek kullanılan telin kalınlığı, gerekse farklı motor üreticilerinin farklı tasarıma sahip motorları düşünüldüğünde oldukça dikkat edilmesi...

Detaylı Bilgi
Bobin sarma makinası nev teknoloji

NEV MS110

Nev Teknoloji olarak ürettiğimiz bobin makinaları ile artık hızlı ve zahmetsizce bobin sarma işlemlerinizi kısa süre içinde tamamlayabileceksiniz. Özel tasarım, özel yazılım ve kolay kullanım özellikleri ile büyük motorların stator bobinlerini, hassas ayarlamalar ile...

Detaylı Bilgi